Nejčastěji kladené otázky - Venkovní nátěry

Je možné nanést lesklý nátěr přímo na plastové předměty vystavené dešti, jejichž barva již zašla, nebo potřebuji podkladový nátěr?

Po důkladném očištění takových předmětů lze nanést povrchovou lesklou nátěrovou vrstvu přímo, bez použití jakéhokoliv podkladového nátěru (pokud ovšem nebyl předmět natřen již dříve). Pro plné krytí bude nezbytné nanést více vrstev.

Proč je lesklý venkovní nátěr po zaschnutí spíše matný?

Ztráta lesku u venkovních nátěrových hmot je obvyklá z důvodu působení vlhkosti a chladu při schnutí. Objevit se může rovněž vyblednutí barev. Odpovídající péči je nutné věnovat především venkovním nátěrům prováděným v podzimních či zimních měsících. Nevyhovující nátěr je možné seškrábat a znovu nanést až nastanou lepší podmínky.

Je nutný stabilizační roztok před nátěrem zdiva?

Nikoliv pokud bude nátěr prováděn na zcela čistý povrch – existuje-li ovšem možnost, že povrch je velmi porézní či drolivý, bude stabilizační přípravek nezbytný. Stabilizační roztoky jsou vysoce penetrační materiály, které jsou určeny k napuštění drolivých povrchů a vysoce savých materiálů před nanesením vodou ředitelných barev na zdivo. Pro zajištění dobré přilnavosti nátěru na zdivo nesmí být povrch příliš vyhlazený.

Stabilizační roztok je nutné nanést na malou část pro vyzkoušení, zda po zaschnutí nevytvoří hladkou vrstvu – v takovém případě by bylo nutné naředit 2 díly stabilizačního roztok jedním dílem lakového benzinu. Všechny produkty je vždy nutné používat v souladu s pokyny pro aplikaci a rovněž bezpečnostními pokyny uvedenými v produktových listech.

Nátěr, který jsem dnes ráno nanesl na zdivo, se smyl při prvním dešti, který přišel po dokončení nátěru. Proč?

Jedná se o vodou ředitelnou barvu a pokud nebyla nátěru dopřána dostatečná doba na řádné zaschnutí před deštěm, může déšť zjemnit a ztenčit nátěr, čímž vlastně dochází k jeho smytí. Vodou ředitelné nátěry schnou především odpařováním vodní složky.

Studené a vlhké prostředí v kombinaci s nízkými teplotami (10 °C či méně) brání nátěru v řádném schnutí, takže by se za těchto podmínek rozhodně neměl aplikovat (či v případě, že lze tyto podmínky očekávat v nejbližší době). Budete-li pochybovat o podmínkách v době aplikace nátěru, použijte přípravek Pliolite Masonry, který je již po 20-ti minutách po nanesení odolný vůči vodě.

Co způsobuje odlupování nátěru zdiva?

Odlupování může být způsobeno několika faktory. Zaprvé podkladní povrch nemusel být dobře připraven a mohl být znečištěný, napadený plísní, houbou, atd. Rovněž mohly být v místě aplikace špatné či nestálé podmínky, které bylo třeba nejprve stabilizovat.

Vlhkost je rovněž jedním z klíčových faktorů – ta mohla být při aplikaci nátěru přítomna v podkladní vrstvě nebo vznikla v důsledku vystavení natírané plochy okolním vlivům přes vady v povrchu či kvůli špatným okapům, atd. V některých případech, například u silných vrstev starších nátěrů, může být přilnavost materiálu malá a přidaná hmotnost nového nátěru pak může vést k odlupování. Vždy zkontrolujte podkladní povrch před nanášením nových nátěrů.

Musím použít podkladový nátěr na plastové produkty v případě, že dosud nebyly nijak natírány?

Ne, nemusíte. Jedná-li se o materiál odolný vůči vlivům počasí, můžete nanést lesklý nátěr přímo na jeho povrch. Vždy se ale nejprve ujistěte, že povrch je čistý a suchý.

Na venkovních zdech se objevila plíseň – co dělat před aplikací nátěru?

Vždycky je dobré si ověřit, zda je místo, kde je vlhkost či plíseň neporušeno a opravit všechny praskliny ve zdi a stejně tak i místa úniku vody z potrubí a okapů před jakýmkoliv nátěrem. Všechny oblasti zasažené plísní či houbou musí být ošetřeny fungicidním roztokem – ten by měl působit alespoň 24 hodin. V mnoha případech je nezbytné aplikovat tento roztok dvakrát.

Musím natřít venkovní zdi v zimě, co bych měl použít?

Pliolite je ideálním produktem, neboť je již po 20 minutách odolný vodě a snáší i extrémně nízké teploty (pod bodem mrazu). Díky tomuto produktu můžete pracovat na dekoracích celý rok.

Mohu natírat cihly typu Fletton Bricks?

Tento typ cihel je obvykle velmi hladký, nesavý a kompaktní. Zajistit dostatečnou přilnavost je tedy poměrně obtížné – proto bychom nedoporučovali je natírat.

Vyhledávání produktů

Najděte správný produkt pro váš projekt výběrem z těchto možností:

Katalog

Začínáte projekt?
Najděte vše, co hledáte v našem Katalogu produktů.

Kontakty

Telefon

INFOLINKA: 800 10 10 00 Provozní doba: 8.00 – 17.00

Pošta

PPG Deco Czech, a.s. Břasy 223 338 24 Břasy Česká republika

© 2011 Johnstone´s Pa­int